A tyúkok körében bevezetett állatjólléti intézkedések (a mélyalmos illetve a szabad tartás) a bélférgekkel és egyéb parazitózisokkal szembeni védekezésben újból kihívás elé állította a gazdákat, mert emelkedik a fertőzöttség szintje: hollandiai felmérések során 48 mélyalmos technológiával termelő telepről összesen 248 mintát vizsgáltak. A telepek 81,3 %-a valamilyen féreggel fertőzött volt, a fertőzések 75%-át az Ascaridia és Heterakis tette ki. (A Cestoda és Capillaria fertőzés prevalenciája ennek töredéke volt csupán.)
Az Alpha-Vet új, mételyellenes készítményt hozott forgalomba, a Rumenil szuszpenziót. A termék hatóanyaga az oxiklozanid, elfogadott javallata a Fasciola hepatica fertőzés kezelése és a fertőző galandféreg ízek (Moniezia spp.) eliminálása szájon át adagolva. A Rumenil szuszpenzió vemhesség és laktáció idején is használható, várakozási ideje tejre 3 nap. 5 literes kiszerelésben érhető el.
Tekintettel arra, hogy egy baromfi nagyszülő és szülőpár értéke sokszorosa egy broilerének, ugyanakkora kieséssel számolva lényegesen nagyobb gazdasági kártételt okoz ezekben az állományokban a kokcidiózis, mint egy broiler telepen. Ezekben az állományokban még inkább megmutatkozik az Eimeria törzsekkel szembeni vakcinázás gazdasági előnye.
Klasszikus parazitológiai tapasztalatok alapján a közvetlen fejlődésű fonálféreg fajok (Strongyloides, Trichostrongylidae, Oesophagostomum, stb.) lárvái egy átlagos tél során többnyire elpusztulnak a legelőn. A legelő újrafertőződését a tavasszal kihajtott juhok okozzák. Ebben fontos szerepe van az anyajuhoknak: az általuk hordozott hipobiotikus lárvák, tavasszal és az ellés körül aktiválódnak, amely jelentős peteürítést eredményez. Masszív fertőzés kialakulásával a nyár második felére, július, augusztus szeptember hónapra számolhatunk – ekkor célszerű az ismételt kezelést elvégezni. A legelő fertőződését a kihajtás és ellés előtti féregtelenítő kezeléssel előzhetjük meg – a legelő teljes mentesítése azonban sajnos nem lehetséges.
Az Unomec® ráöntő oldat hatóanyaga az eprinomectin, amely az írországi Chanell gyógyszergyár által kifejlesztett pour on formulájával alkalmas tejelő tehenek és húsmarhák számos külső és belső parazitája elleni védekezésre.
A piretrineknek elnevezett monoterpének, melyet a fészkesvirágzatúak családjának növényei termelnek, nagyon erős rovarölő anyagok, a növénnyel táplálkozó rovarok idegrendszerére hatnak, bénulásos pusztulást okozva. Ilyen hatása van például a krizantém (Chrysanthemum cinerariaefolium) virágaiban felgyűlő krizantémsavnak és piretrinsavnak, melyekből hatékony természetes rovarirtó szer készíthető (1).
Halálos veszélyt jelent kutyáink számára az elmúlt években már Magyarországon is egyre gyakrabban megjelenő és rohamosan terjedő megbetegedés, a szívférgesség. A szívférgességet vérerekben élősködő paraziták okozzák, a kutyák a parazitákat hordozó szúnyogok csípésével fertőződhetnek. Ennek megfelelően a fertőződés szempontjából a legveszélyesebb az áprilistól októberig terjedő időszak, amikor a szúnyogok a legaktívabbak.
A piretrineknek elnevezett monoterpének, melyet a fészkesvirágzatúak családjának növényei termelnek, nagyon erős rovarölő anyagok, a növénnyel táplálkozó rovarok idegrendszerére hatnak, bénulásos pusztulást okozva. Ilyen hatása van például a krizantém (Chrysanthemum cinerariaefolium) virágaiban felgyűlő krizantémsavnak és piretrinsavnak, melyekből hatékony természetes rovarirtó szer készíthető (1). A deltametrin számos kártevő és parazita (lepkefélék, egyenesszárnyúak, fedelesszárnyúak, kétszárnyúak, atkák) ellen hatásos. Egyaránt alkalmazható a peték, a lárvák és a kifejlődött egyedek ellen – a haszonállatok ektoparazitái ellen is tartós, egy hónapnál hosszabb védelmet biztosít.
Eprinomektin juhoknak és kecskéknek? Irodalmi adatok a tejelő tehenekben jól bevált hatóanyag használatáról. A tavaszi féreghajtás megkezdése óta már többször is megkérdezték tőlem az ügyfeleink, hogy az Eprizero oldat adható–e juhoknak illetve kecskéknek? Magyarországon az Eprizero használatát eddig csak szarvasmarhára engedélyezték – kiskérődzőknek nem – de érdemesnek tartottam a kiskérődzőkkel kapcsolatban tájékozódni az eprinomektinnel kapcsolatos szakirodalomban.
A méhészek egy része már értesült róla, hogy januárban kedvező irányban módosították a Varroa atkával szembeni védekezéshez igényelhető állami támogatások körét. A lényeg, hogy kiterjesztették a minimum három vegyes százalék (g/100 ml) oxálsav hatóanyagot tartalmazó, méhészeti célra használatos gyógyhatású állatgyógyászati készítményekre is a támogatási lehetőséget, így az idén januártól a Beevital Hive Clean nevű termékre is igénybe vehető. A BeeVital Hive Clean előnye, hogy hordási időben is alkalmazható, lehetővé téve a Varroa atka elleni védekezés folytatását. A BeeVital Hive Clean bioméhészetekben is használható....
A kullancsok elleni védekezés kiemelkedő jelentőségű kutyák és macskák esetében is. Ezek az apró élősködők számos kórokozót terjeszthetnek, és súlyos megbetegedéseket okozhatnak gyakrabban kutyában, de ritkábban macskában is. A tavasz beköszöntével kiemelkedően fontos, hogy foglalkozzunk a kullancsok távoltartásával. Ezek az apró élősködők a tavaszi és az őszi hónapokban a legaktívabbak, de ne feledkezzünk meg arról, hogy egész évben találkozhatunk velük. Különösen olyan években, amikor a tél enyhe (mint idén), a nyár pedig hűvösebb, csapadékosabb. Kedvelik a nedvesebb, bozótosabb területeket, patakpartokat, árokpartokat és nedvesebb ligeteket, de kertünkben is ott lehetnek....
Elérkezett a tavaszi parazitaellenes kezelések ideje – az Alpha-Vet Kft. az állatok és a gazdák egyedi igényeinek megfelelően mindenre biztosít megoldást! – Animec Super injekció: ivermektin + klorszulon kombináció szarvasmarháknak, széles spektrumú készítmény az endo- és ektoparazitákkal szemben – a májmételyekkel szemben is hatékony! – Levafas Diamond belsőleges szuszpenzió: oxiklozanid + levamizol kombináció, ideális választás szarvasmarhák és juhok számára a májmétely fertőzéssel szemben amennyiben az orális kezelést választjuk....
FONTOS INFORMÁCIÓ!
A termékkel kapcsolatos, itt közzétett információk tájékoztató jellegűek, a 2016. május 30.-án érvényes, hatóságilag jóváhagyott használati utasításoknak felelnek meg.
A gyógyszerekkel kapcsolatos, aktuális termékinformációkat a NÉBIH illetve az EMA honlapján találja meg. A készítményeket minden esetben az érvényes használati utasítás szerint használja.
© 2024 - www.allatgyogyszer.hu - Minden jog fenntartva! Készítette az ALPHAPRESS Grafikai Súdió.